Поштоване колегинице и колеге,
Са великим задовољством вас обавештавамо да је наше Удружење постало партнер у пројекту „Зауставимо насиље – остваримо равноправност“ који заједнички спроводе агенције УН-а у Србији, UNDP, UNFPA, UNICEF и UN Women. План је да се у оквиру наведеног пројекта у партнерству са Владом Републике Србије, уз подршку Владе Шведске до краја 2025. године повећа обухват стручних радника из социјалне заштите и укључе и професионалци из система образовања и здравствене заштите. Како су активности у сва три сектора усмерене на породице деце млађег узраста, за професионалце из образовања, програм је прилагодило Удружење стручних сарадника и сарадника предшколских установа, док ће за професионалце из здравствене заштите програм прилагодити Удружење патронажних сестара.
Веома је битно напоменути да је у сарадњи Владе РС, Канцеларије УНИЦЕФ-а у Србији, Факултета политичких наука Универзитета у Београду и Института за ментално здравље у оквиру пројекта “Подршка стручњацима и родитељима у ненасилној васпитној пракси над децом” 2021.године развијен програм „Буди рука која воли и реч која соколи“. Програм је креиран са циљем да се обезбеди интерсекторска сарадња, заједнички наратив и подршка сва три система (здравства, образовања и социјалне заштитe) родитељима у примени позитивних родитељских пракси. У периоду од 2021 до 2023. године програм је реализован и супервизиран за око 40 одсто стручних радника у социјалној заштити, а од децембра месеца 2024.г. започеће са реализацијом програма стручног усавршавања „Буди рука која воли – тренинг за прaктичаре у предшколском васпитању и образовању“.
Програм је усмерен на унапређивање подршке родитељима и доприноси остваривању циљева Стратегије развоја образовања до 2030. године, која предвиђа пружање подршке свим породицама у остваривању васпитне функције и даље развијање система додатне подршке деци и породицама којима је она потребна. Заснован је на 5П моделу описаном у Приручнику за професионалце који раде са родитељима: Буди рука која воли и реч која соколи
Програм доприноси развоју компетентности стручних сарадника и сарадника која се односи на сарадњу и заједништво, у оквиру које се очекује да стручни сарадник и сарадник познају различите приступе о односу породичног и јавног васпитања, да развијају осетљивост на потребе породице и детета кроз преиспитивање професионалних знања, очекивања и стереотипа и да су вешти да разумеју перспективу породице. Стручни сарадник и сарадник у вртићу пружају специфичну подршку породицама у осетљивим периодима за породицу и према специфичним потребама породице, планира и учествује у реализацији различитих начина оснаживања родитеља кроз јачање родитељских компетенција. Лидер је у уважавању примарне улоге и значаја родитеља и породице у васпитању на раном узрасту и укључивању различитих система (институција, установа, организација, појединаца) у заједници као ресурса учења и развоја деце и заједничког социјалног учешћа. Резултати истраживања примене васпитне дисциплине у Србији показују да 47% родитеља по први пут физички казни дете када је оно има између две и три године, што овај период одређује као ризичан, а управо је то период најсензитивнији, најосетљивији и најпогоднији за превенцију неприхватљивих родитељских пракси у предшколској установи.
Општи циљ обуке „Буди рука која воли – тренинг за практичаре у предшколском васпитању и образовању“ је јачање капацитета учесника обуке за континуирану свакодневну подршку позитивним родитељским праксама у вртићу применом 5П модела, као превенције физичког кажњавања деце.
Програм представља значајан облик стручног усавршавања стручних сарадника и сарадника и доприноси њиховом професионалном развоју и планирано је да из средстава пројекта до краја 2025. године на обуци учествује око 420 стручних сарадника и сарадника, што је око 80 одсто запослених у јавним предшколским установама. Обука ће бити дводневна, поднета је молба за акредитацију обуке на Листи које одобрава Министар и биће бесплатна за учеснике. Са реализацијом обука започеће се већ у децембру месецу и реализоваће се закључно са јуном 2025.године кроз 14 дводневних обука .
Организатор обуке је Удружење стручних сарадника и сарадника предшколских установа Србије уз подршку УНИЦЕФа у оквиру горе наведеног пројекта „Зауставимо насиље – остваримо равноправност“. Реализатори су стручни сарадници који су радили на прилагођавању обуке и претходно учествовали у њеној реализацији за стручне раднике из сектора социјалне заштите, али и реализацији свих обука које су се односиле на подршку примени нове програмске концепције у предшколском васпитању и образовању и група стручних сарадника и сарадника који ће учествовати на обуци за водитеље обука.
Верујемо да ћемо нашу досадашњу сарадњу, коју смо имали са Уницефом унапредити и кроз реализацију ове обуке, а са другим организацијама је дугорочно успоставити и да ће нам свима допринети да разумевање, подршку и заједништво са родитељима деце предшколског узраста подигнемо на виши ниво, а уједно,оснажимо наше колеге стручне сараднике и сараднике да, кроз овај облик стручног усавршавања, своје компетенције учине још сензитивнијим и респонзивнијим и усмереним ка позитивним родитељским праксама у вртићу.
Претходне недеље, 28.и 29.11.2024. одржан је тренинг обука за тренере, а делић атмосфере са обуке можете погледати на фотографијама у наставку овог чланка.