Поштовани директори, колегинице и колеге практичари, стручни сарадници и сарадници,
Са великим задовољством вас обавештавамо да ћемо од децембра месеца 2024.г.започети са реализацијом програма стручног усавршавања „Буди рука која воли: тренинг за прaктичаре у предшколском васпитању и образовању“, која се налази на Листи обука од јавног интереса која решењем одобрава Министар.
Програм је, иначе развијен 2021. године у сарадњи Владе РС, Канцеларије УНИЦЕФ-а у Србији, Факултета политичких наука Универзитета у Београду и Института за ментално здравље у оквиру пројекта “Подршка стручњацима и родитељима у ненасилној васпитној пракси над децом”. Програм је креиран са циљем да се обезбеди интерсекторска сарадња, заједнички наратив и подршка сва три система (здравства, образовања и социјалне заштитe) родитељима у примени позитивних родитељских пракси. У периоду од 2021 до 2023. године програм је реализован и супервизиран за око 40 одсто стручних радника у социјалној заштити.
План је да се у оквиру пројекта „Зауставимо насиље – остваримо равноправност“ који заједнички спроводе агенције УН-а у Србији, UNDP, UNFPA, UNICEF и UN Women, у партнерству са Владом Републике Србије, уз подршку Владе Шведске до краја 2025. године повећа обухват стручних радника из социјалне заштите и укључе и професионалци из система образовања и здравствене заштите. Како су активности у сва три сектора усмерене на породице деце млађег узраста, за професионалце из образовања, програм је прилагодило Удружење стручних сарадника и сарадника предшколских установа, док ће за професионалце из здравствене заштите програм прилагодити Удружење патронажних сестара. Општи циљ обуке „Буди рука која воли – тренинг за практичаре у предшколском васпитању и образовању“ је јачање капацитета учесника обуке за континуирану свакодневну подршку позитивним родитељским праксама у вртићу, као начин превенције физичког кажњавања деце. Специфични циљеви су:
- Oснаживање професионалаца у предшколским установама да на континуиран
и систематизован начин делују у свакодневном раду са породицама, како би их подржали у примени позитивних васпитних пракси. - Стицање увида стручњака у сопствене ставове који одступају од оних које струка промовише и дистанцирање у односу на сопствене трансгенерацијске утицаје.
- Унапређивање начина комуникације са родитељима.
- Грађење интерсекторске сарадње сва три система (образовање, здравствена и социјална заштита) у локалној заједници, уз јединствен наратив за породицу.
Програм доприноси развоју компетентности стручних сарадника и сарадника која се односи на сарадњу и заједништво, у оквиру које се очекује да стручни сарадник и сарадник познају различите приступе о односу породичног и јавног васпитања, да развијају осетљивост на потребе породице и детета кроз преиспитивање професионалних знања, очекивања и стереотипа и да су вешти да разумеју перспективу породице. Стручни сарадник и сарадник у вртићу пружају специфичну подршку породицама у осетљивим периодима за породицу и према специфичним потребама породице, планира и учествује у реализацији различитих начина оснаживања родитеља кроз јачање родитељских компетенција. Лидер је у уважавању примарне улоге и значаја родитеља и породице у васпитању на раном узрасту и укључивању различитих система (институција, установа, организација, појединаца) у заједници као ресурса учења и развоја деце и заједничког социјалног учешћа. Резултати истраживања примене васпитне дисциплине у Србији показују да 47% родитеља по први пут физички казни дете када је оно има између две и три године, што овај период одређује као ризичан, а управо је то период најсензитивнији, најосетљивији и најпогоднији за превенцију неприхватљивих родитељских пракси у предшколској установи.
Програм представља значајан облик стручног усавршавања стручних сарадника и сарадника и доприноси њиховом професионалном развоју и планирано је да из средстава пројекта до краја 2025. године на обуци учествује до 420 стручних сарадника и сарадника, што је око 80 одсто запослених стручних сарадника и сарадника у јавним предшколским установама. Обука je дводневна и налази се на Листи обука од јавног интереса које решењем одобрава Министар, бесплатна је за учеснике и доноси 16 бодова. Са реализацијом обука започеће се већ у децембру месецу и реализоваће се закључно са јуном 2025.године, кроз 14 обука у сва четири организациона центра УСССПУС – Војводина, Крагујевац, Ниш и Београд.
Водитељи обукa су :
Јасмина Вулетић, стручни сарадник педагог, ПУ„Наше дете“, Шабац
Олгица Стојић, стручни сарадник психолог, ППУ„Дримленд“, Нови Сад
Катарина Ђурић, стручни сарадник психолог, ПУ Чукарица, Београд
Татјана Ристивојевић, стручни сарадник педагог, ПУ„Др Сима Милошевић“, Земун
Маја Црногорац Ђурић, социјални радник, ПУ „Др Сима Милошевић “, Земун
Драгана Тица, стручни сарадник психолог,ПУ„Радосно детињство“, Нови Сад
Тајана Дивилд, стручни сарадник педагог, ПУ„Радосно детињство“, Нови Сад
Марија Перић, стручни сарадник психолог, ПУ „Бамби“, Параћин
Марија Чоловић Савић, стручни сарадник педагог, ПУ „Олга Јовичић Рита“, Краљево
Ивана Јокић, стручни сарадник психолог, ПУ „Нада Наумовић“, Крагујевац
Марија Боснић, стручни сарадник педагог, ЈПУ„Пчелица“, Ниш
Капацитет сваке обуке биће до 30 учесника, свих структура стручних сарадника и сарадника из Ваших установа. Уколико се пријави већи број учесника, не брините, у Центрима ће до јуна месеца бити организоване обуке, о чијим датумима одржавања ћете бити благовремено обавештени.
За све додатне информације можете контактирати Милицу Марковић, организатора и представника Центра Београд на број телефона: 063 264 988.
Унапред се захваљујем на разумевању и сарадњи и радујем се новом учењу и раду са колегиницама и колегама практичарима.
Јасмина Вулетић
Председница Удружења стручних сарадника и сарадника ПУ Србије